Przejdź do treści
Home » Korzeń Maca – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Korzeń Maca – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Na przestrzeni ostatnich dekad obserwujemy duży wzrost popularności naturalnej żywności, która często swoje korzenie ma w medycynie starożytnej. Rdzenni mieszkańcy Peru, Inkowie znali i spożywali roślinę Maca już blisko 2 tys. lat temu. W tamtych czasach maca była nie tylko ich codziennym pożywieniem, ale stosowali ją również w medycynie ludowej (1). Godnym uwagi jest fakt, że Inkowie stosowali Macę również przed bitwami, aby zwiększyć morale mężczyzn. Współcześnie Korzeń maca ma różne opinie, dlatego poniżej przyjrzymy się faktom na jego temat, czy jego spożywanie ma skutki uboczne, jakie są właściwości korzenia maca?

Roślina Maca (Lepidium meyenii), zwana również peruwiańskim żeń-szeniem, porasta nieprzyjazne pod względem klimatu zbocza jednego z największych pasm górskich na świecie. W Andach roślina rośnie na wysokościach ok. 4 000 m n.p.m. dzięki czemu przystosowała się do przetrwania w niskich temperaturach i uodporniła na silne wiatry. To właśnie ze względu na przystosowanie do panującego w Andach trudnego klimatu roślina gromadzi najcenniejsze minerały w korzeniu.

Andy to naturalne środowisko gdzie występuje roślina Maca.

Działanie i właściwości peruwiańskiego żeń-szenia

Na przestrzeni lat przeprowadzono różnego rodzaju badania, które sprawdzały jakie są właściwości korzenia Maca.

Najbardziej znanym zastosowaniem rośliny Maca jest zwiększenie libido. Taka teza została sformułowana m.in. w wyniku badania z 2002 roku (2), kiedy wykazano wzrost libido u mężczyzn przyjmujących 1,5-3 g Maca dziennie, w przeciwieństwie do mężczyzn otrzymujących placebo. Ponadto Maca ma zdolność łagodzenia objawów depresji oraz zmniejszania ciśnienia krwi, co potwierdziły badania przeprowadzone w 2015 roku, w których badaną grupą były kobiety po okresie menopauzy (3). Warto zwrócić uwagę na badania, które potwierdziły, że Maca pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy. Istotnie, w toku przeprowadzonych badań stwierdzono, że kobiety, które przyjmowały tabletki zawierające sproszkowaną Macę, doświadczały mniejszej częstotliwości napadów gorąca i nocnych potów (4).

Konkludując, przeprowadzono już szereg badań, choć bez wątpienia, część możliwych zastosowań i efektów pozostaje jeszcze do wyśnienia. Cały czas trwają różnego rodzaju testy sprawdzające efekt spożywania tej rośliny na funkcjonowanie i zdrowie człowieka. Przede wszystkim korzeń Maca poleca się osobom chcącym poprawić poziom libido, czy kobietom w okresie menopauzy.

Jak wykazały badania, korzeń Maca nie wywołuje skutków ubocznych (6)(7). Nie wiadomo natomiast, jak roślina wpływa na kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, w związku z tym, polecamy konsultację z lekarzem.

Wartości odżywcze i witaminy korzenia Maca

Korzeń Maca uznawany jest za Superfood, czyli żywność naturalną i nieprzetworzoną zawierającą wiele cennych wartości odżywczych i minerałów, działającą pozytywnie na organizm człowieka. Korzeń Maca w 100g zawiera aż 12g białka, jest on również wspaniałym źródłem witaminy B2 oraz potasu i wapnia (5).

Zastosowanie korzenia Maca

Sproszkowaną Macę możesz dodawać do ulubionych koktajli, smoothie, owsianek, czy jogurtów. Proszek Maca świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy. Istnieje wiele ciekawych przepisów, w których wykorzystano sproszkowany korzeń Maca. Poniżej znajdziesz naszą interpretację z dodatkiem tej andyjskiej rośliny.

Przepis na daktylowe kulki mocy z dodatkiem korzenia Maca:

– pół szklanki daktyli

– pół szklanki ulubionych orzechów

– 2-3 łyżki kremu orzechowego np. Opowieści Zdrowej Treści

– 1 i pół łyżeczki sproszkowanego korzenia Maca

– 3 i pół łyżki mąki owsianej bezglutenowej

– 2 łyżki wody

– trochę chipsów kokosowych

Sposób przygotowania: wymieszaj razem wszystkie składniki i z powstałej masy uformuj kulki. Następnie włóż je na chwilę do lodówki, smacznego 😊

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28811221/
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1439-0272.2002.00519.x
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24931003/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614644/
  5. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/691066/nutrients
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27548190/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC3184420/

Korzeń maca opinie – czekamy na twój komentarz 🙂 czy miałeś już doświadczenie z tym peruwiańskim superfoodem?

Sprawdź również nasz przepis na naleśniki proteinowe, do których możesz dodać krem orzechowy z dodatkiem Maca -> https://cocofarm.pl/blog/index.php/2022/03/01/puszyste-nalesniki-proteinowe-fit-przepis/

1 komentarz do “Korzeń Maca – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne”

  1. Pingback: Ashwagandha, adaptogen z Ajurwedy, jak działa, jakie są opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *