Drzewo życia i tysiąca zastosowań

W XVI wieku hiszpańscy odkrywcy podczas swoich wypraw natrafili na niezwykłe drzewo. Wysmukłe, z długimi pierzastymi liśćmi, rodziło owoce w kształcie wielkich kul pokrytych twardą skorupą. Brązowa, szorstka włóknina i trzy otwory na czubku skojarzyły im się z głową małpy i tak też je nazwali - coco.

Palma kokosowa nazywana jest "Drzewem Życia", ponieważ może spełniać tak wiele podstawowych potrzeb człowieka - w odniesieniu do żywności, schronienia i paliwa. Nazwa palmy kokosowej w sanskrycie to "kalpa vriksha", co tłumaczy się jako "drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia". W języku malajskim nazywa się "pokok seribu guna", "drzewo o tysiącu zastosowań". Palma kokosowa jest niezwykle ekonomiczna i w wielu regionach otacza się ją swego rodzaju czcią. Palma kokosowa rodzi orzechy kokosowe przez cały rok, zbiory średnio odbywają się 4 razy w roku. Z jednego drzewa można uzyskać do 75 orzechów rocznie.

Orzech kokosowy to jeden z najcenniejszych darów natury. Im młodszy jest owoc, tym silniejsze są jego właściwości. Z owocu kokosa uzyskujemy sok (zwany wodą kokosową), miąższ (bielmo, kopra). Z miąższu uzyskuje się mleczko, śmietanę, olej i chipsy kokosowe. Użyteczne okazują się również pozostałe części palmy kokosowej. Z włókna pozyskiwanego z łuski (koiry) wytwarza się liny, pędzle i podłoża do uprawy roślin. Kłodzinę pnia wykorzystuje się w budownictwie, liście mogą przykrywać dachy a skorupy okazują się być doskonałym źródłem węgla i brykietu drzewnego
(więcej na:www.cocoheat.com).

Na wyspach Pacyfiku o kokosie mówi się „lekarstwo na wszelkie choroby”. Orzechy kokosowe i olej z nich wytwarzany jest tam powszechnie stosowanym lekarstwem w dziesiątkach dolegliwości: od astmę przez łysienie do zapalenia skóry. W tamtejszej tradycyjnej medycynie kokos zastępuje całą aptekę. Z jednej jego szczególnej właściwości korzystali także ranni żołnierze podczas drugiej wojny światowej – płyn zawarty w środku orzecha ma skład zbliżony do osocza krwi, jest bogaty w potas, wapń i chlorki i w awaryjnych sytuacjach może być stosowany jako kroplówka.

Produkty Coco Farm stworzone z kokosa:

oleje
cocovigo
cocoheat
flour
cocovigo
cocovigo
cocovigo
flour
cocoheat