Przejdź do treści
Home » Suszona żurawina – mały skarb

Suszona żurawina – mały skarb

Owoc żurawiny, o lekko kwaśnym smaku, to popularny składnik sosów, dodatek do wypieków i zdrowa przekąska. Od wieków znana i stosowana w medycynie ludowej, jedna z najcenniejszych roślin leczniczych występująca także w Polsce. Znana z dobroczynnego wpływu na układ moczowy oraz bogactwo minerałów i witamin. Żurawina występuje w formie świeżych owoców, jako żurawina suszona, czy w formie soków i przetworów. Co kryje w sobie ta mała jagoda i dlaczego warto włączyć żurawinę do codziennej diety?

Gdzie rośnie żurawina?

Żurawina należy do rodziny wrzosowatych i pochodzi z Ameryki północnej. To właśnie ten region słynie z największej światowej produkcji owocu. Zaciekawić może pochodzenie nazwy „żurawina”, którą nadali angielscy osadnicy. Małe czerwone owoce przypominały im głowę żurawia, i tak powstała nazwa cranberries, czyli w  dosłownym tłumaczeniu żurawie jagody. W Polsce występują dwa gatunki tego krzewu i w naturalnych warunkach można je spotkać na torfowiskach i terenach bagiennych ponieważ żurawina uwielbia mocno wilgotną glebę. Żurawina może być spożywana w formie świeżych owoców, ale najczęściej spotykamy ja  w wersji suszonej. Czy warto jest suszone owoce?

Suszona żurawina i produkty z żurawiny – na co zwrócić uwagę

Żurawina suszona bez cukru
Żurawina suszona sokiem jabłkowym bez cukru Coco Farm

Ze względu na gorzko kwaśny smak żurawiny, najczęściej możemy ją spotkać w formie rożnych przetworów np. dżemów, konfitur, soków, w składnikach sosu do pieczeni, lub w formie suszonych owoców. Niestety do większości produktów dodawany jest cukier aby złagodzić wyrazisty smak jagód. Dlatego, w naszej ofercie znajdziecie alternatywę dla słodzonych owoców – Żurawina suszona całojagodowa z sokiem jabłkowym, bez dodatku cukru. Dodatek soku jabłkowego, że smak suszonych owoców jest delikatnie kwaśny z wyczuwalnym słodkim akcentem.

Oprócz tego, czy do żurawiny lub przetworu dodany jest cukier, warto zwrócić również uwagę na rodzaj owoców. Jeśli zależy Ci aby owoce były duże, ponieważ chcesz nimi udekorować wypieki lub dodać np. do sosu wybierz żurawinę całojagodową. Natomiast, w przypadku kiedy rozmiar owocu nie ma znaczenia możesz sięgnąć po ciętą żurawinę, która będzie w mniejszych kawałkach.  

Wartości odżywcze suszonej żurawiny

Ze względu na proces suszenia, w owocach występuje więcej węglowodanów i cukrów, niż w wersji świeżej. Z drugiej strony żurawina suszona jest dobrym źródłem białka (17% dziennego zapotrzebowania). Dodatkowo pół szklanki żurawiny zawiera około 40 miligramów potasu, żelazo, a także mniejsze ilości witaminy A oraz C. Żurawina jest także bogata w antyoksydanty takie jak kwercetynę, mirycetynę, czy peonidynę.

Suszona żurawina dla zdrowia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego, to jedna z najczęstszych infekcji bakteryjnych, dotykająca szczególnie kobiety. W większości przypadków infekcje są powodowane przez bakterię Escherichia coli (E. coli), owoce żurawiny zawierają znaczne ilości m.in. proantocyjanidyn, szczególnie typu A, która chroni układ moczowy przez bakterią.

Zdrowie układu krwionośnego

Ze względu na wysoką zawartość potasu, żurawina suszona, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Potas wspiera również prawidłową pracę serca oraz zmniejsza ilość złego cholesterolu, jednocześnie podnosząc poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL.

Właściwości antyoksydacyjne

Stres oksydacyjny, przez niektórych już określany jako współczesna choroba cywilizacyjna, to zaburzona równowaga pomiędzy ilością produktów ubocznych metabolizmu  (wolnych rodników), a zdolnością naszego organizmu do ich usuwania. Innymi słowy, stres oksydacyjny występuje wtedy gdy nasz organizm traci zdolność do detoksykacji, czyli usuwania wolnych rodników z organizmu i naprawy spowodowanych przez nie szkód. Aby zapobiec tej sytuacji w naszym organizmie powinna znajdować się odpowiednia ilość przeciwutleniaczy, zwanych także antyoksydantami. Szczególną uwagę należy tu zwrócić właśnie na suszoną żurawinę, która jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów i to właśnie w ten mały owoc jest przedmiotem badań dotyczących leczenia i prewencji chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca, czy nowotwory.   

Suszona żurawina i wpływ na cerę

W kosmetyce możemy zaobserwować trend witaminowych shotów dla cery, m.in. z witaminą C. Jako naturalne źródło witaminy C suszona żurawina świetnie sprawdzi się jako wparcie w codziennej pielęgnacji i dbaniu o zdrową cerę.

Jak włączyć suszoną żurawinę do codziennej diety

Nic prostszego! Możesz po prostu między posiłkami sięgnąć po drobną przekąskę jakim jest suszona żurawina z sokiem jabłkowym. Jeśli jednak nie przepadasz za jedzeniem żurawiny solo, to idealnie wkomponuje się w rożnego rodzaju Muesli, owsianki, siemianki, lnianki, konopianki. Parę owoców możesz także dodać do ulubionego koktajlu, lub jako dekorację wypieku – np. gofrów z niskim IG.

Źródła:

https://www.nutrisense.io/blog/are-dried-cranberries-healthy

https://www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries#utis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14988456

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22931094

https://www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries#other-benefits

https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-cranberries

https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=142566&language=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *