Przejdź do treści
Home » Makadamia egzotyczny raj dla podniebienia

Makadamia egzotyczny raj dla podniebienia

Czy wiesz jaki orzech jest uważany za najbardziej luksusowy na świecie? Jeśli pomyślałeś o makadamii, to tak masz rację. Orzechy macadamia to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, a olej pozyskiwany z orzechów makadamia jest ceniony w kosmetyce. Orzechy makadamia to najdroższe orzechy na świecie. Dlaczego tak jest? Jakie są ich wartości odżywcze oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Skąd się wzięły orzechy macadamia?

Pierwsze drzewa rodzące orzechy makadamia rosły już 60 milionów lat temu wzdłuż wybrzeży Australii. Rdzenni mieszkańcy wyspy, Aborygeni bardzo cenili orzechy zwane przez nich m.in. Kindal Kindal, pochodzące z wiecznie zielonego drzewa. Dla nich był to nie tylko produkt spożywczy, Aborygeni handlowali orzechami pomiędzy plemionami oraz wręczali je jako podarunek na specjalne okazje.

Przez Europejczyków drzewa makadamia zostały odkryte dopiero w latach 50 XIX wieku przez brytyjskich botaników Waltera Hilla i Ferdynanda Von Meullera.  Nazwali oni drzewo i owoce z niego pochodzące na cześć szkockiego chemika  Johna Macadama. Od momentu odkrycia drzewa przez botaników, rozpoczął się proces rozpowszechniania upraw tych cennych orzechów. Jedno z drzew zasadzonych przez Hilla w 1858 roku można wciąż podziwiać w ogrodach botanicznych Brisbane, a sadzonki z niego pozyskane dłużą do hodowania kolejnych drzew.

Orzechy makadamia
Orzechy makadamia to prawdziwa rozkosz dla podniebienia.

Orzechy Macadamia to jedynie 1% światowej produkcji orzechów

Dzisiaj uprawy makadamii znajdziemy nie tylko w Australii, ale również na Hawajach, Nowej Zelandii czy w RPA. Choć uprawy orzechów rozprzestrzeniły się na cały świat, to wciąż pozostają jedynie 1% światowej produkcji orzechów. Dzieje się tak między innymi dlatego, ze drzewa makadamia wymagają specjalnych warunków aby móc wegetować. Dodatkowo, drzewa potrzebują od 3 do 7 lat w zależności od klimatu w którym są hodowane, aby osiągnąć dojrzałość. To oznacza, że osoby decydujące się na założenie upraw muszą odczekać dłuższą chwilę na zwrot inwestycji. Co więcej, ziemie na których można założyć uprawy są ograniczone ze względu na powstające na nich innych plantacji np. avocado.

Ciężki orzech do zgryzienia

Makadamia to bez wątpienia orzech z popularnego przysłowia, posiada on grubą i twardą łupinę, która broni dostępu do cennego środka. Aborygeni do rozłupania orzecha używali specjalnie przygotowanych do tego celu kamieni. Dzisiaj stosowane są specjalne maszynki rozłupujące skorupkę. Gruba skórka szczelnie zakrywa środek, przez co podczas zbiorów nie jest wiadome, czy zrywany jest już dojrzały orzech. Biorąc pod uwagę, że nie wszystkie orzechy ze zbiorów będą nadawały się do spożycia, orzechy Macadamia stają się jeszcze bardziej drogocenne. 

Drogocenne wartości odżywcze orzechów macadamia

Spośród wszystkich orzechów, to właśnie macadamia zawiera najwięcej tłuszczów. Znaczna ich część to niezbędne nienasyconych kwasy tłuszczowe NNKT, zwanych zdrowymi. Ze względu na to, że nasz organizm ich nie syntezuje, ale są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania powinniśmy odpowiednią ilość przyjmować wraz z jedzeniem. Kwasy te biorą udział w ważnych procesach m.in. w regulacji ciśnienia tętniczego, ochroną przed zawałem serca, czy regulacji poziomu cholesterolu.

Przeprowadzone badania epidemiologiczne oraz kliniczne wykazały wpływ unikalnego profilu kwasów tłuszczowych obecnych w orzechach makadamii na obniżanie ryzyka chorób układu krążenia.

Orzechy macadamia mają niską zawartość węglowodanów, dlatego cenią je osoby na diecie ketogenicznej

Dodatkowo w tych pysznych orzechach znajdziemy cenne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. A co więcej makadamia jest orzechem który wyróżnia się sporą zawartością flawonoidów, które mają znaczenie w przypadku chorób związanych ze stresem oksydacyjnym np. nowotworami, miażdżycą, czy cukrzycą.  

Orzechy macadamia zawierają również pokaźną ilość manganu, który uławia wchłanianie żelaza, a także ma wpływ na poziom libido.  Co więcej orzechy te są bogate w witaminę B1 (tiaminę), która wpływa m.in. na pracę układu krążenia. Jak również znajdziemy sporą ilość miedzi pomocną dla naszego organizmu przy budowie czerwonych krwinek.

Wystarczy kilka orzechów dziennie

Orzechy to niedoceniony, choć bardzo wartościowy dla naszego zdrowia produkt spożywczy. Zawierają one cenne związki i minerały, które pozytywnie działają na funkcjonowanie naszego organizmu. Niezwykle ciekawe badania przeprowadził Instytut Dana-Farber Cancer, jego wyniki opublikowania na rocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology. W badaniu wzięło udział 826 pacjentów z problemami onkologicznymi po operacji oraz zakończeniu chemioterapii. Badania trwały 7 lat, przez ten czas część badanych przynajmniej 2 razy w tygodniu jadła orzechy. Jak się okazało, w grupie jedzącej orzechy odnotowano 42% wydłużenie okresu bez powrotu choroby, w porównaniu do pacjentów niejedzących orzechów.

Największe badanie w historii, które trwało 30 lat

Była to kontynuacja największego tego typu badania w historii, które trwało 30 lat od 1980 oku, do 2010 i obejmowało dane zebrane od ponad 76 tysięcy kobiet i 42 tysięcy mężczyzn. Badani wypełniali ankiety gdzie określali swoje dzienne spożycie orzechów. Jak wykazano osoby jedzące różnego rodzaju orzechy codziennie były z reguły szczuplejsze niż te niejedzące orzechów. Co więcej, odnotowano 29% spadek śmiertelności na choroby serca oraz 11% spadek śmiertelności z powodu nowotworów, wśród spożywających orzechy.  W zależności od tego ile razy w tygodniu badani spożywali orzechy naukowcy zauważyli, że ryzyko zgonu z powodu różnego rodzaju chorób było aż do 20% mniejsze w przypadku osób spożywających orzechy codziennie.

Jak włączyć orzechy makadamia swojej diety?

W bardzo łatwy sposób możesz dodać orzechy makadamia do codziennego jadłospisu. Możesz jeść je na surowo, w takiej formie są najlepsze ponieważ nie tracą cennych wartości odżywczych. Surowe orzechy makadamia możesz dodać do sałatki, Muesli lub płatków owsianych. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja ciast np. brownie mocy. Z orzechami macadamia możesz upiec też ciasteczka. Mieląc orzechy przygotujesz krem, idealny do naleśników, racuchów, czy gofrów. Aby go nieco osłodzić dodaj tylko odrobinę syropu kokosowego, lub słodzika.

ciasteczka z makadamą
Z orzechami makadamia przygotujesz wiele wspaniałych deserów

Makadamia na diecie odchudzającej?

Podsumowując, warto sięgnąć po orzechy makadamia i włączyć je do swojej diety. Nawet jeśli jesteś na diecie odchudzającej nie musisz się obawiać, że z powodu dość dużej kaloryczności orzechów nie osiągniesz zamierzonych efektów. Jeśli odżywiasz się w zbilansowany sposób kilka orzechów dziennie dostarczy cennych minerałów i wartości odżywczych do twojego organizmu. Orzechów macadamia nie powinny się obawiać również osoby zmagające się z zaburzeniami pracy tarczycy (Hashimoto, insulioporność) ponieważ podobnie do innych orzechów makadamia ma niski indeks glikemiczny. Orzechy są również naturalnie bezglutenowe , tak więc wspaniale urozmaicą dietę osób uczulonych na ten rodzaj białka. Dzięki niewielkiej zwartości węglowodanów ketogenicy oraz osoby na lchf mogą bez obaw włączyć makadamię do jadłospisu.

Olej makadamia

Orzechy makadamia są również dobrze znane w branży kosmetycznej. Z tych egzotycznych orzechów tłoczny jest olej, który dzięki swoim właściwościom ma świetne walory pielęgnacyjne. Olej makadamia jest jest znany z właściwości regeneracyjnych oraz wygładzających, a także odżywiających. Olejek polecany jest zarówno do skóry, jak i do pielęgnacji włosów.

Podziel się z nami swoją opinią na temat orzechów makadamia w komentarzu. A może stosujesz olej makadamia na włosy lub skórę?

Bibliografia:

http://www.madehow.com/Volume-5/Macadamia-Nut.html

www.australian-macadamias.org

https://www.nutcellars.com/blog/why-are-macadamia-nuts-so-expensive

https://www.statista.com/statistics/1030790/tree-nut-global-production-by-type/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18356332/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22153059/

https://www.dana-farber.org/newsroom/news-releases/2017/eating-nuts-is-linked-to-higher-survival-rates-in-colon-cancer/

https://www.dana-farber.org/newsroom/news-releases/2013/large-study-links-nut-consumption-to-reduced-death-rate/

1 komentarz do “Makadamia egzotyczny raj dla podniebienia”

  1. Pingback: Masło orzechowe, krótka historia. Krem orzechowy dla małych i dużych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *