Przejdź do treści
Home » Miąższ kokosowy – warto wiedzieć

Miąższ kokosowy – warto wiedzieć

miąższ pasta mus

Miąższ kokosowy, znany również jako pasta lub mus to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu… ale zacznijmy od początku

CO TO JEST TEN MIĄŻSZ KOKOSOWY?

Miąższ kokosowy to nic innego jak masa powstająca w wyniku zmielenia świeżego, surowego miąższu kokosa, przetwarzanego w ciągu 24 godzin od zerwania.

Handlowo podobne produkty występują tez pod nazwą pasta, krem lub mus kokosowy. Warto jednak pamiętać, że podobieństwo jest tylko pozorne. Produkty te mogą różnić się surowcem wejściowym oraz ilością procesów przetwórczych i logistycznych.

Miąższ kokosowy Coco Farm, pochodzi z Filipin od sprawdzonych i stałych dostawców, stosujących w pełni naturalny i maksymalnie uproszczony proces przetwórczy:

  • Ze świeżo zerwanych i otwartych kokosów wydobywany jest surowy miąższ. 
  • Następnie jest on delikatnie odsączany z wody i oleju. 
  • Na koniec w bardzo krótkim czasie poddawany jest procesowi mielenia w tradycyjnych młynach.

Tak przygotowaną masę pakuje się w szczelnie zabezpieczone, atestowane opakowania przemysłowe, które bez jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji trafiają do Polski. Tutaj miąższ kokosowy przepakowujemy do słojów szklanych. Finalnie w tej możliwie najbardziej naturalnej postaci dostarczamy go do klientów.

Na żadnym etapie procesów produkcyjnych czy logistycznych miąższu kokosowego Coco Farm nie stosujemy wymuszonych procesów cieplnych, czy jakichkolwiek związków chemicznych (np. konserwantów, sztucznych barwników, aromatów czy cukrów).

Dla podkreślenia prostoty wytworzenia i czystości produktu nazwaliśmy go tak jak świeżą, surową i dziewiczą zawartość kokosa – czyli „miąższ kokosowy”.

Wspomniane na wstępie podobne produkty mogą występować pod nazwą pasta, krem czy mus kokosowy. Najczęściej powstają w Polsce lub Europie z wiórek kokosowych – czyli mocno wysuszonego surowca. Surowca, co należy podkreślić – poddawanego wielu procesom przetwórczym (odolejowanie, suszenie, konserwowanie, transport morski, mielenie, konfekcjonowanie). Największym problemem przy tak powstających produktach jest to, że mogą powstawać z najtańszych poddawanych działaniu temperatury wiórek, które dodatkowo konserwowane są związkami siarki. Nie wspominając już o tym, że w procesie suszenia i wieloetapowej obróbki tracą bogactwo wartości odżywczych świeżego kokosa.

Miąższ kokosowy Coco Farm ma intensywny SMAK i ZAPACH kokosa.

DO CZEGO STOSOWAĆ MIĄŻSZ KOKOSOWY?

  • Miąższ kokosowy można stosować jako zdrowy odpowiednik kremów do smarowania kanapek czy nadzienie do naleśników.
  • Baza do przygotowania mleczka kokosowego. Rozpuszczając odpowiednią ilość miąższu w ciepłej wodzie uzyskamy mleczko kokosowe, które następnie możemy dodać do zupy, wypieków czy kawy. Rekomendowane 2,5 łyżki produktu na 1 szklankę wody lub według uznania). Powstałe mleczko kokosowe jest w 100% naturalnym produktem, bez chemii.
  • Baza do przygotowania śmietanki kokosowej – rekomendowane proporcje to 5 łyżek miąższu na 1 szklankę wody.
  • Baza do przygotowania kremu kokosowego – 10 łyżek miąższu na 1 szklankę wody lub według uznania.
  • Dodatek do koktajli
  • Jako słodką przekąskę

Ogromną zaletą miąższu koksowego jest możliwość przygotowania dokładnie takiej ilości mleczka, śmietanki czy kremu, jaka jest potrzebna w danym momencie. Po wybraniu odpowiedniej ilości miąższu po prostu zakręcamy słoik i trzymamy w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu.

JAKIE SĄ WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE MIĄŻSZU KOKOSOWEGO?

Certyfikowany miąższ kokosowy Coco Farm ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego. 15g błonnika w 100g produktu stanowi on aż 60% dziennego zapotrzebowania. Miąższ jest również produktem bez dodatku cukru i naturalnie nisko- węglowodanowym (w miąższu stanowią one zaledwie 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu). Oznacza to, że doskonale wpisuje się w wymagające diety sportowe i zdrowotne: ketogeniczna, Low Carb, LCHF o niskim indeksie glikemicznym, diabetyczna itd. W miąższu kokosowym znajdują się również kwasy MCT, szczególnie cenione przez osoby uprawiające sporty. Kwasy MCT są natychmiastowym zastrzykiem energii.
Warto również wspomnieć, o kwasie laurynowym. Kwas laurynowy występuje w naturze w mleku matki i ma silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze oraz budujące odporność organizmu.


DIETA A MIĄŻSZ KOKOSOWY

Miąższ koksowy idealnie sprawdzi się jako dodatek czy baza do przygotowania zdrowych posiłków lub proteinowych koktajli. Polecany w diecie wegańskiej i wegetariańskiej jako zastępstwo m.in. dla mleka zwierzęcego. Docenią go również sportowcy i osoby na dietach takich jak ketopaleo, low-carb. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *