Przejdź do treści
Home » Co zamiast mleka? Napój roślinny, mleko roślinne jaki rodzaj wybrać?

Co zamiast mleka? Napój roślinny, mleko roślinne jaki rodzaj wybrać?

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się głosy, badania i artykuły, w których możemy przeczytać o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na organizm człowieka. Przede wszystkim, najbardziej popularnym argumentem jest ten, że mleko samicy z jednego gatunku nie jest odpowiednie dla dzieci i dorosłych drugiego gatunku. Dodatkowo, jak niestety wiele proponowanych nam dzisiaj produktów, popularne mleka sklepowe są bardzo często w wysokim stopniu przetworzone. Wysoko przetworzone produkty spożywcze nie są dobre  dla naszego organizmu. W związku z tym, powstają różne alternatywy dla tradycyjnego mleka krowiego i są to między innymi , czyli inaczej napoje roślinne. Mleka roślinne są bez laktozy i nie zwierają cukru, to również wegański odpowiednik mleka.

Mleko roślinne dla osób z nietolerancją laktozy

Szacuje się, że problem z nietolerancją laktozy ma obecnie nawet 35% populacji osób dorosłych (1). Nietolerancja laktozy wywodzi się z niedoboru laktazy- enzymu odpowiedzialnego za trawienie tego cukru. Po urodzeniu stężenie laktazy w organizmie człowieka jest najwyższe, choć nie każdy organizm ludzki posiada umiejętność utrzymania go na odpowiednim poziomie. Wynika to między innymi z uwarunkowania genetycznego na poziomie korzeni rdzennego pochodzenia. Nietolerancje laktozy stwierdzono średnio u 28% populacji Europy. Spożycie nabiału przez osobę chorą może skutkować m. In. bólem brzucha, wzdęciami czy niepożądanymi reakcjami skórnymi.

Przeprowadzono badania w których brały udział dwie grupy badawcze. Otrzymywały one leki, jeden o potwierdzonym działaniu leczniczym, podczas gdy drugi nie miał wpływu na działanie enzymu laktazy. Godne uwagi jest to, że grupa stosująca sprawdzony specyfik meldowała znacząco lepsze samopoczucie oraz charakteryzowała się lepszymi wynikami klinicznymi. Jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem leczniczym jest terapia farmakologiczna wraz z ograniczeniem produktów zawierających laktozę (2). Osoby z nietolerancją mogą sięgnąć po mleko bez laktozy lub jego roślinny zamiennik (napój roślinny).

alternatywy mleka krowiego
mleko roślinne jako zamiennik mleka zwierzęcego

Ważne jest również, by w takim przypadku uzupełniać dietę produktami pełnowartościowymi. Bez wątpienia, produkty powinny być bogate w wapń, białko, magnez, ale też kompleks witamin i minerałów.

Napoje roślinne dla osób z nietolerancją kazeiny

Oprócz laktozy, która jest częstą przyczyną problemów pojawiających się po spożyciu mleka, kolejnym białkiem obecnym w mleku krowim jest kazeina. Często stosowana jest przez kulturystów ze względu na właściwości antykataboliczne, oraz ze względu na długi proces trawienia przez co przedłuża uczucie sytości. W związku z tym, że kazeina jest jednak bardzo alergenna, to osoby na nią uczulone po jej spożyciu mogą zmagać się z problemami żołądkowymi.

Wegańskie mleka roślinne

W wielu przepisach na popularne potrawy mleko to podstawa, tak jest np. w przepisie na naleśniki, owsiankę, ciasta, czy muffinki. Ale czy kiedy jesteś na diecie wegańskiej musisz zrezygnować z tych smakołyków? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzi mleko roślinne, które możesz samodzielnie przygotować w domu, sprawdź nasze przepisy.

różne rodzaje mleka roślinnego
Mleko roślinne bez cukru i laktozy. Domowe sposoby na przygotowanie.

Rodzaje mleka roślinnego

Obecnie mamy bardzo duży wybór gotowych napojów roślinnych od sojowych, przez owsiane na kokosowych nie kończąc. 😊 Każde mleko ma delikatnie inny smak oraz wartości odżywcze, więc w zależności od tego czego poszukujemy z pewnością wybierzemy idealny dla nas napój. Mleko roślinne bez cukru możemy również przygotować samodzielnie w warunkach domowych, zobacz nasze przepisy na mleka roślinne:

– kokosowe

– migdałowe

  • z orzecha laskowego

sezamowe

– z nerkowca

Bibliografia:

2 komentarze do “Co zamiast mleka? Napój roślinny, mleko roślinne jaki rodzaj wybrać?”

  1. Pingback: Bananowe smoothie z ashwagandhą i kokosem przepis jak zrobić

  2. Pingback: Jak zrobić mleko migdałowe? Prosty przepis na napój migdałowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *