Przejdź do treści
Home » Inulina – co warto wiedzieć?

Inulina – co warto wiedzieć?

Inulina to rodzaj błonnika. Naturalnie można znaleźć w korzeniach roślin z rodziny astrowatych takich jak: cykoria, cebula, topinambur czy szparagi. Rośliny wykorzystują ją nie tylko do magazynowania energii, ale również do ochrony przed niskimi temperaturami, dzięki jej zawartości nie zamarzają. To również popularny składnik produktów spożywczych, jakie ma właściwości? Jak działa na nasz organizm i czy jest zdrowa?

Właściwości

Tym cennym błonnikiem wzbogacane są produkty spożywcze marek producentów dbających o wysokie wartości odżywcze oraz właściwości prozdrowotne ich produktów. W ofercie Coco Farm inulinę można kupić w wersji solo- 100% inuliny o gramaturze 300 g, ale też stanowi istotny dodatek pysznych kremów orzechowych z linii Opowieści Zdrowej Treści oraz kremów orzechowych z dodatkiem MCT. Inulina ma szereg wspaniałych właściwości prozdrowotnych, jest naturalnym prebiotykiem. Posiada również funkcje, które pozytywnie wpływają na konsystencję i smak przygotowywanych potraw. Warto uwzględniać ją w codziennej diecie. Inulina jest delikatnie słodka, dzięki czemu może stanowić zamiennik cukru, choć trzeba pamiętać, że jest ona około dziesięciokrotnie mniej słodka od białego cukru.

Jest zatem odpowiednim dodatkiem do dietetycznych wypieków i deserów. Posiada niski indeks glikemiczny = 14, zawiera tylko 8 g węglowodanów i tylko 210 kcal w 100g. Jest więc niskokaloryczna. To także prawdziwa skarbnica błonnika (89%) tak niezbędnego dla zdrowia naszych jelit. Dodatkowo, nadaje odczucie kremowej konsystencji i podbija wrażania, które zazwyczaj wnosi tłuszcz. Potrawy z dodatkiem tego błonnika zyskują aksamitną i gładką konsystencję. Z tego względu bardzo często stosowana jest w produktach niskotłuszczowych jako zamiennik tłuszczu. Dodatek Inuliny obniża też kaloryczność dań.Jest to niezwykle cenne przy dietach odchudzających, diecie keto, LCHF i z niskim indeksem glikemicznym. Można jej również używać do zagęszczania zup i sosów.

Dzięki naturalnej, bezkarnej słodyczy, a także odczuciom podobnym do tłuszczu z dodatkiem inuliny można przygotować ciastka, babeczki, gofry i różnego rodzaju desery. Można ją stosować również do zagęszczania i utrzymania konsystencji zimnych sosów, kremów oraz majonezów.

Ze względu na to, że jest to rodzaj błonnika rozpuszczalnego obniżania poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. Może wchłonąć duże ilości wody, a wraz z nią również nadmiar tłuszczów i usuwać je z organizmu. Jak każdy błonnik, również ten z cykorii przedłuża również uczucie sytości.

Naturalny prebiotyk

Prebiotyki to pożywienie dla flory bakteryjnej jelit. Jest ona niezwykle ważna dla odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu i zachowania zdrowia. Prebiotyki odżywiają florę jelitową, która zapobiega rozmnażaniu patogenów- wirusów, bakterii oraz grzybów. Dzięki wzbogaceniu diety w prebiotyki nasza flora bakteryjna oraz dostarczane wraz z pożywieniem substancje probiotyczne mają idealne środowisko do utrzymania zdrowego balansu i tak niezbędnej dla wzmocnienia odporności oraz stanu przewodu pokarmowego równowagi.

Jako, że Inulina nie powoduje wzrostu poziomu glukozy i insuliny we krwi jest składnikiem specjalistycznych preparatów dla diabetyków.

Inulina a odchudzanie

Ze względu na możliwość zastąpienia tłuszczu inuliną, jest ona wykorzystywana w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu dedykowanych dla osób odchudzających się. Jest o wiele mniej kaloryczna niż tłuszcz i zazwyczaj podnosi walory smakowe dania. Przedłuża też uczucie sytości, dzięki czemu później pojawia się ochota na kolejny posiłek. Dodatkowo, w badaniach wykazano, że inulina wspomaga rozwój bakterii odpowiedzialnych za trawienie, w tym syntezę witamin oraz neutralizuje toksyny.

Jeśli szukasz inspiracji w jakich przepisach możesz wykorzystać błonnik z cykorii zajrzyj na nasz instagram, lub do przeketonowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *