Co to jest morwa i skąd pochodzi?
Morwa to słodkie owoce drzewa morwowego, które rosną w różnych obszarach o klimacie umiarkowanym na całym świecie. Uważa się, że prawdopodobnie pochodzą z Chin, rozprzestrzeniły się na całym świecie i są bardzo doceniane za swój wyjątkowy smak i imponującą kompozycję składników odżywczych. Większość odmian występujących w różnych częściach świata jest uważana za „rodzime” dla tych obszarów, ponieważ są one szeroko rozpowszechnione. Naukowa nazwa morwy różni się w zależności od gatunku, najczęstsze rodzaje to Morus alba (morwa biała), Morus australis (morwa chińska), Morus rubra (morwa czerwona) i Morus nigra (morwa czarna), ale są też inne smaczne odmiany.
Morwa suszona – zastosowanie w kuchni
Morwa suszona to pyszna i wygodna naturalna przekąska oraz świetny dodatek do dań śniadaniowych, wypieków oraz słodkich lub wytrawnych przepisów. Suszone morwy są tradycyjnie zbierane ręcznie i suszone na słońcu. Suszona Morwa to przekąska idealna do lunchboxów lub jako przepyszny smakołyk w czasie podróży. Na śniadanie można dodać ją do musli, owsianki lub podawać z jogurtem. Można dodać ją również do zdrowego koktajlu.
Morwy są znakomitym składnikiem surowej żywności, w tym puddingów i kulek energetycznych. W pikantnych przepisach morwy można stosować w sosach, marynatach i farszach. Dobrze komponują się z ryżem, kuskusem lub komosą ryżową, jak również curry, mocnymi daniami wegetariańskimi, drobiem i mięsem. Są również pyszne w domowym chlebie owocowym, bułeczkach, babeczkach, herbatnikach i ciastach.
Te wyjątkowe jagody są przepyszne w domowych przepisach na czekoladę lub lody – proponujemy spróbować z pistacjami i kardamonem. W razie potrzeby morwy można wstępnie zmiękczyć, krótko mocząc w niewielkiej ilości ciepłej wody lub soku.
Morwa suszona – korzyści dla zdrowia i urody
Suszona morwa jest doskonałym źródłem antocyjanów, grupy przeciwutleniaczy znanych ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Stosuje się je również w celu poprawy krążenia krwi. Suszone owoce zawierają inny związek zwany resweratrolem, ten sam silny przeciwutleniacz, który znajduje się w czerwonym winie i orzeszkach ziemnych, który jest doceniany ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe. Badania wskazują, że resweratrol może obniżać ciśnienie krwi i zmniejszać ryzyko chorób serca.
Jedna porcja morwy zawiera prawie 20 procent zalecanego spożycia błonnika. Większość ludzi spożywa znacznie mniej niż zalecana ilość, więc podjadanie suszonej owocu to świetny sposób na zwiększenie zawartości błonnika w diecie. Te pyszne owoce są idealnym źródłem zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika. Błonnik rozpuszczalny pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i obniżać poziom szkodliwego cholesterolu, podczas gdy błonnik nierozpuszczalny jest niezbędny dla zdrowego układu pokarmowego.
Suszona morwa zawiera więcej witaminy C niż pomarańcze! Przyjmowanie dużej ilości witaminy C jest ważne dla wspierania układu odpornościowego, naprawy tkanek i ochrony wzroku. Witamina C działa również jako przeciwutleniacz, który może obniżać ryzyko chorób serca poprzez zwalczanie uszkodzeń oksydacyjnych.
Jak na owoc, morwy są niezwykle bogatym źródłem białka, co czyni je świetną przekąską po treningu. Suszony owoc zawiera również duże ilości żelaza i wapnia. Żelazo zwalcza zmęczenie i zapewnia poczucie energii, jako że bierze aktywny udział w przenoszeniu bogatych w tlen komórek krwi zasilających całe ciało. Wapń jest podstawą mocnych kości i zębów, a odpowiednie spożycie wapnia może pomóc w zapobieganiu rozwoju osteoporozy.
Wartości odżywcze
Wartość odżywcza produktu | W 100 g |
Wartość energetyczna | 1193 kJ / 285 kcal |
Tłuszcz ; w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 3 g ; 0 g |
Węglowodany ; w tym cukry | 65 g ; 0g |
Błonnik | 10 g |
Białko | 8 g |
Sól** | 0,06 g |
*RWS – Referencyjne Wartości Spożycia przeciętnej osoby dorosłej (8400kJ/2000kcal).
Ciekawostka
Według popularnej opowieści chińska cesarzowa Xi Lingshi piła herbatę, gdy nagle do jej herbaty wpadł kokon jedwabnika żyjącego na drzewie morwowym. Kiedy cesarzowa wybrała go z herbaty, zamienił się w długą nić. To kultowe odkrycie doprowadziło do produkcji jedwabiu i hodowli jedwabników. Sensacyjny owad odpowiedzialny za produkcję jedwabiu znany jest jako Bombyx Mori. Wszystkie jedwabniki należące do rodzaju Bombyx wytwarzają jedwab. Po tym udomowiono jedwabniki i karmiono je liśćmi morwy. Doprowadziło to do rozkwitu produkcji jedwabiu, którą Chińczycy zajmowali się przez ostatnie 5000 lat.