Olej kokosowy to wspaniały produkt spożywczy używany głównie do smażenia i pieczenia. Szczególnie ceniony w kuchni osób na dietach odchudzających, sportowych i niskowęglowodanowych. Natomiast olej kokosowy to nie tylko produkt kuchenny, to również wspaniałe właściwości pielęgnacyjne, dzięki którym olej kokosowy to ciekawy kosmetyk, który możesz stosować na twarz i włosy. Walory pielęgnacyjne oleju kokosowego można wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry oraz włosów. Jakie jeszcze cechy kryje ten egzotyczny produkt i dlaczego kwas laurynowy jest tak cenny?
Olej kokosowy pielęgnuj swoje ciało tym co jesz
Dlaczego olej kokosowy to idealny kosmetyk o szerokim zastosowaniu? Na wstępie należy zaznaczyć, ze w oleju kokosowym nie znajdziemy toksycznych związków, silikonów oraz detergentów (SLS, SLES), czy innych syntetycznych substancji. Znajdziemy w nim za to kombinację 9 kwasów tłuszczowych , które głęboko penetrują i odżywiają skórę. Dzięki nim olej koksowy może zastąpić krem czy balsam nawilżający. Olej szybko się wchłania, docierając do wnętrza tkanek, przez co nie pozostawia tłustej warstwy i uczucia lepkości. Jednym z najcenniejszych kwasów tłuszczowych obecnych w oleju kokosowym jest kwas laurynowy.
Kwas laurynowy właściwości
Kwas laurynowy w naturze występuje w orzechu kokosowym oraz mleku matki i odpowiedzialny jest za budowanie odporności. Posiada silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Wyjątkowo wysoka, sięgająca 53%, zawartość kwasu laurynowego w oleju kokosowym powoduje, że skutecznie zwalcza trądzik, grzybice, wysypki i egzemy, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, przyspiesza gojenie ran, zmniejsza uczucie pieczenia po oparzeniu, a także świąd i ból po ukąszeniach owadów. Jako inhibitor enzymu przekształcającego testosteron w jego bardziej aktywną formę kwas laurynowy jest również pomocny w leczeniu łysienia. Jedną z właściwości kwasu laurynowego jest głębokie odżywianie włosów, ze względu na duże podobieństwo jego budowy do białek we włosach. Dzięki zaś swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb trzonu włosa.
Cenne kwasy w oleju kokosowym walory pielęgnacyjne
Dodatkowo w oleju kokosowym znajdziemy również kwas kaprylowy o właściwościach antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych. Wzmacnia on cenne właściwości pielęgnacyjne oleju kokosowego. Równie cennym kwasem jest Kwas linolowy, czyli nienasycony kwas tłuszczowy (NNKT), uczestniczący w przemianach biochemicznych oraz w regulacji czynności fizjologicznych komórek. Jako składnik cementu międzykomórkowego i sebum kwas linolowy ma korzystny wpływ na skórę, nawilżając ją, przyspieszając jej odnowę i regulując czynność gruczołów łojowych. Dzięki temu kwasowi olej kokosowy, stosowany wewnętrznie na twarz i ciało i zewnętrznie, redukuje przebarwienia i zmniejsza ryzyko wystąpienia rumienia, egzem, zmniejsza łamliwość włosów i paznokci oraz łagodzi zaburzenia w procesie keratynizacji naskórka.
Olej kokosowy jako filtr UV
Co ciekawe, olej kokosowy chroni skórę przed słońcem, wykazuje działanie anty-UV porównywalne z filtrm przeciwsłoneczym SPF 4-10. Olej zawiera również minerały, witaminę E i naturalne przeciwutleniacze dzięki którym olej kokosowy zwalcza wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Wszystkie te składniki sprawiają, że olej kokosowy to najlepszy, naturalny kosmetyk.
Jakie efekty można uzyskać stosując olej kokosowy?
Okazuje się, że dary Matki Natury prosto z palmy kokosowej potrafią zdziałać więcej niż niejeden kosmetyk z drogerii. Na dodatek zamiast kilkunastu różnych buteleczek i opakowań wystarczy jeden słoik! Ze względu na właściwości olej kokosowy zastąpi każdy chemiczny kosmetyk: krem do twarzy, balsam do ciała, odżywkę, płyn do demakijażu, piankę do golenia czy dezodorant i może być stosowany do skóry twarzy, ciała, paznokci, włosów, zębów, śluzówek i okolic intymnych, jak również stanowi doskonałą bazę przygotowywanych w domu kosmetyków.
Olej kokosowy do włosów
Odżywka do włosów z oleju kokosowego? Jak najbardziej! Olej kokosowy wzmacnia i nawilża włosy, przenikając w głąb trzonu nadaje blasku i doskonale wpływa na przesuszone włosy. Zapobiega elektryzowaniu się włosów oraz zmniejsza ich wypadanie, odżywiając cebulki włosowe. Co więcej olej kokosowy zapobiega nawrotom łupieżu, a także wygładza końcówki i zapobiega ich rozdwajaniu. Z powadzeniem możesz wykonać olejowanie włosów z użyciem właśnie oleju kokosowego, będziesz mieć odżywione i zregenerowane końcówki.
Jeśli chcesz przygotować kokosową maskę na włosy, to dwie godziny przed myciem włosów nałóż na nie olej kokosowy i zawiąż głowę ręcznikiem lub nałóż foliowy czepek. Następnie dokładnie umyj włosy i wetrzyj w końcówki olej kokosowy. Taka pielęgnacja zapobiegnie rozdwajaniu końcówek.
Olej kokosowy a pielęgnacja twarzy
Wyjątkowa kombinacja składników oleju koksowego sprawia, że wygładza on i ujędrnia skórę twarzy, dodatkowo głęboko ją nawilżając i odżywiając. Olej kokosowy wzmacnia barierę lipidową naskórka i zwiększa napięcie skóry oraz redukuje zmarszczki (uderzeniowa dawka antyoksydantów). Co więcej reguluje nadwrażliwość skóry i skłonność do alergii, przyśpiesza gojenie i regenerację naskórka. Przy cerze trądzikowej i problematycznej redukuje wypryski, trądzik i przebarwienia. Olej kokosowy chroni także przed niskimi temperaturami i promieniami UV.
W domowym zaciszu możesz samodzielnie przygotować balsam rozjaśniający przebarwienia. To niezwykle proste, wystarczy jeśli 1 łyżeczkę soku z cytryny dodasz do ½ łyżeczki oleju kokosowego. Wymieszaj składniki i zaaplikuj na skórę. Po 10–15 minutach zbierz nadmiar balsamu.
Pielęgnacja ciała
Olej kokosowy silnie nawilża szczególnie dłonie, kolana, łokcie i popękane pięty oraz łagodzi podrażnioną skórę (atopową, z egzemą). Co więcej, zmniejsza uczucie pieczenia po oparzeniach i ukąszeniach owadów, a także przyspiesza gojenie ran. Olej kokosowy zwalcza grzybicę stóp i ma właściwości dezodorujące. Można go używać zamiast pianki ponieważ chroni skórę podczas golenia. Może być używany jako baza do peelingów, zmiękcza skórę.
Ciekawym pomysłem jest zrobienie dezodorantu DYI z sodą oczyszczoną. Jak? Przygotuj ¼ szklanki sody oczyszczonej, 3–4 łyżki oleju kokosowego, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Następnie zmieszaj wszystkie składniki. Wmasuj dezodorant rano pod pachami.
Olej kokosowy a zęby
Uważa się, że olej koksowy wybiela szkliwo i jest używany jako baza mineralnej pasty do zębów. Dzięki antyseptycznym właściwościom zapobiega próchnicy i hamuje rozwój większości patogennych szczepów bakterii i drożdżaków. Co więcej olej kokosowy łagodzi podrażnione dziąsła i śluzówki, a także wspomaga proces detoksykacji organizmu przy tzw. ssaniu oleju.
Możesz samodzielnie sprawdzić te właściwości oleju kokosowego przygotowując samodzielnie pastę do zębów. Będziesz potrzebować ¼ szklanki oleju kokosowego, ½ szklanki sody oczyszczonej, 4–5 łyżek ksylitolu i 1 łyżeczkę naturalnego olejku miętowego. Wymieszaj sodę oczyszczoną z ksylitolem i olejem kokosowym do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj odrobinę olejku miętowego.
Dla kogo olej kokosowy
Olej kokosowy to łagodny i hipoalergiczny kosmetyk odpowiedni dla: małych dzieci i kobiet w ciąży, osób o wrażliwej, atopowej skórze oraz alergików, niezależnie od płci. Korzystnie wpływa zarówno na cerę młodą, trądzikową, jak i dojrzałą – nawilżając, redukując zmarszczki i niwelując przebarwienia. Słowem, olej kokosowy można polecić wszystkim, bez żadnych przeciwwskazań.
W ofercie Coco Farm znajdziesz oleje kokosowe YummyYou, które spełniają wymagania kosmetyczne. Wypróbuj sam i podziel się swoją opinią w komentarzu. Czy również cenisz olej kokosowy i jego właściwości?