siemie lniane

Siemię lniane brązowe

Siemię lniane brązowe, surowe. Alfa i omega medycyny naturalnej.

Siemię lniane brązowe wartości odżywcze:

100% nasiona lnu (siemie lniane) brazowe, surowe (nieprażone).

Nasiona lnu to przede wszystkim wspaniałe źródło błonnika pokarmowego, jak również kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 w idealnej dla naszego organizmu proporcji. Len zawiera także ligany (cenione w diecie kobiet w okresie menopauzy) oraz substancje śluzowe chroniące układ pokarmowy. Siemię lniane zawiera witaminy z grupy B, szczególnie pokaźne ilości witaminy B1 (tiaminy). Dodatkowo ziarna lnu są źródłem witaminy B6,a także stanowi cenne źródło m.in. miedzi, magnezu, postasu, selenu, fosforu, czy cynku.

Len brązowy zastosowanie w kuchni:

Siemię lniane cenione jest od wieków za swoje właściwości lecznicze oraz bogactwo witamin i minerałów. Ziarno lnu jest bardzo często stosowane w medycynie naturalnej, a już sam Hipokrates zalecał swoim podopiecznym stosowanie tego ziarna w przypadku pojawienia się problemów związanych z układem pokarmowym.

Ziarno lnu (siemię lniane) może być wartościowym dodatkiem do zup, sałatek czy kanapek, należy jednak pamiętać aby uprzednio sparzyć ziarna, które nie powinny być spożywane w formie suchej. Po sparzeniu nasiona wydzielają śluz, który sprawdza się m.in. jako zagęstnik do zup, sosów czy składnik wiążący przy wypieku ciast czy chleba. Ziarno lnu może być również bazą do przygotowania wielu pysznych past warzywnych. W przepisach wegańskich len to bardzo popularny zamiennik jajka, zalecane proporcje to dwie łyżki siemienia lnianego oraz 1/3 szklani gorącej (lub wrzącej) wody. Siemię lniane uznawane jest za zielarski produkt leczniczy i można przygotować z niego tzw. „kleik”, który ma za zadnie osłaniać błony śluzowe żołądka i jelit.

Siemię lniane brązwe zastosowanie w diecie:

Dzięki dużej zawartości tłuszczu w proporcji do węglowodanów ziarno lnu może być wykorzystywane w przepisach dostosowanych do wymagań diety niskowęglowodanowej (lchf / low carb) oraz ketogeniczej. W diecie wegańskiej sprawdzi się jako zamiennik jajka. Nasiona lnu są naturalnie bezglutenowe, dlatego mogą być włączone do diety osób uczulonych na tą mieszankę białek. O włączeniu lnu do diety powinny również zadbać osoby z dolegliwościami układu pokarmowego oraz osoby z zapotrzebowaniem pełnowartościowych składników odżywczych.

Ziarna lnu zastosowanie w kosmetyce:

Ziarno lnu ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Tak zwany „glutek” powstały po zalaniu ziaren gorącą wodą (w proporcji 1 łyżka lnu na 1 szklankę wody), może pełnić rolę odżywczej maseczki na włosy lub twarz. Ważne jest, że powstały „eliksir” warto nie tylko stosować zewnętrze, ale również należy go pić aby odżywić włosy, skórę i paznokcie „od środka”. Ekstrakt z lnu wykorzystywany jest w kosmetykach odmładzających ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, jak i również w produktach przeznaczonych dla cery suchej i odwodnionej.

Ciekawostka o siemeinu lnianym:

Len jest jedną z najstarszych roślin udomowionych przez człowieka. Źródła historyczne podają, że na tereny Polski roślina dotarła ok 5 000 lat p.n.e. Len zwyczajny znany był już w Biskupinie. Uprawa lnu na terenach Polski była bardzo popularna, wykorzystywano nie tylko ziarna (do produkcji mąki oraz oleju) ale również łodygi do produkcji ubrań oraz lin.