sezam biały

Sezam biały

Sezam biały surowy. Orientalny Eliksir młodości.

Sezam wywodzi się z Indii i jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Początkowo był używany głównie do produkcji oleju jednak dziś ma dużo szersze zastosowanie.

ZASTOSOWANIE:

Sezam ma szerokie zastosowanie w kuchni. Z jego użyciem można przygotować domowe batoniki, chleb, bułki czy ciasteczka. Może być też dodatkiem do sałatki. Sezam jest też ważnym składnikiem popularnego humusu, chałwy czy sezamków. Nasiona sezam mogą zastąpić bułkę tartą w przygotowaniu panierki lub można dodawać je do ulubionych jogurtów, koktajli, smoothie, czy kulek mocy. Sezam jest bardzo często wykorzystywanych w daniach kuchni azjatyckiej.

Składniki i wartości odżywcze sezamu białego:

Sezam jest bardzo ceniony za swoje bogate wartości odżywcze, szczególnie jest bogaty w miedź, spożywając nasiona sezamu dostarczymy do naszego organizmu cenne witaminy z grupy B, szczególnie tiaminę. W sezamie znajdują się również spore ilości selenu oraz cynku, a także fosforu oraz magnezu.

Sezam biały zastosowanie w kuchni:

Sezam jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, początkowo był głównie używany do produkcji oleju. Wywodzi się z Indii, kojarzony jest natomiast najbardziej z kuchnią chińską.

Sezam ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, może być np. składnikiem pieczywa, czy dodatkiem do sałatki. To właśnie m.in. z sezamu przygotowuje się wegetariańską pastę hummus, czy chałwę. Sezam z powodzeniem może zastąpić bułkę tartą w przygotowaniu panierki. Z sezamu można przygotować również domowe batoniki, a także będzie świetną podstawą do różnego rodzaju past. Nasiona sezamu można dodawać do ulubionych jogurtów, smoothie, koktajli oraz kulek mocy. Sezam jest także wspaniałą posypką zup i dodatkiem do sosów.

Nasiona sezamu zastosowanie w diecie:

Sezam powinien zostać włączony do diety każdej osoby dbającej o zdrowie ze względu na wspaniałe wartości odżywcze. Sezam jest również zczególnie odpowiedni dla osób na diecie ketogeniczej oraz lchf ponieważ zawiera mało węglowodanów. Idealnie sprawdzi się także w diecie bezglutenowej oraz wegańskiej. Polecany jest również uczniom.

Z nasion sezamu można przygotowac domowe sezamki, a także będą zdrową ozdobą fit wypieków oraz sałatek. Sezam idealnie sprawdzi się w kuchni azjatyckiej.

Sezam biały zastosowanie w kosmetyce:

W kosmetyce wykorzystuje się głównie olej sezamowy, który jest składnikiem m.in. kremów do pielęgnacji stóp.

Ciekawostka o sezamie:

Sezam w starożytnej Babilonii postrzegany był za przyprawę bogów, przypisywali mu liczne prozdrowotne właściwości.