pestki dyni

Pestki dyni łuskane

Pestki dyni łuskane, surowe. Medykament naszych przodków.

Pestki dyni to bardzo popularna i zdrowa przekąska, można ją wykorzystać do wielu ciekawych potraw. Pestki dyni to idealny dodatek do fit ciasteczek i batonów przygotowanych w domu, można je nie tylko zastosować w formie „posypki” ale również jako nadzienie. Pestki dyni można dodać również do jogurtu, czy Muesli , a także jako ciekawy dodatek do zapiekanki. Istnieje wiele wspaniałych przepisów, w których pestki dyni wykorzystywane są np. jako panierka lub dodatek do sałatki.

Wartości odżywcze pestek dyni:

Pestki dyni są bardzo cenione ze względu na wartości odżywcze, szczególnie fosfor, magnez, miedź oraz cynk. Dodatkowo pestki dyni to źródło witaminy B3, pestki dyni to także bogactwo białka.

Pestki dyni zastosowanie w diecie:

Pestki dyni ze względu na bogactwo wartości odżywczych powinny zostać włączone do diety każdej osoby dbającej o zdrowie. Mogą być spożywane nie tylko przez osoby aktywne fizycznie, czy na diecie bezglutenowej. Ze względu na niską zawartość węglowodanów mogą zostać włączone do menu osób na diecie ketogenicznej i lchf. Pestki dyni mają również niski indeks glikemiczny i mogą być spożywane przez osoby z insulinoopornością, hashimoto oraz diabetycy.

Pestki dyni i ich zastosowanie w kosmetyce:

W kosmetyce zastosowanie znajduje szczególnie olej z pestek dyni w kosmetykach nawilżających do włosów i skóry.

Ciekawostka o pestkach dyni:

Stara legenda z rejonu Indochin opowiada historię rodzeństwa, które uratowało się z potopu dryfując we wnętrzu dyni. Po dobiciu do stałego lądu siostra zabrała ze sobą pestki dyni, które rozsiała, a z nich wyrośli ludzie.