maka z tapioki

Mąka z tapioki

Tapioka, skrobia z tapioki, z suszonego mielonego manioku. Naturalny zagęstnik, neutralny zapach i smak.

Mąka z tapioki, funkcjonująca również pod nazwą tapioka czy skrobia z tapioki (skrobia z manioku), powstaje w procesie mielenia wysuszonych i odwodnionych bulw manioku. Maniok (Cassava) to roślina egzotyczna pochodząca z Brazylii, obecnie powszechnie uprawiana w Azji. Wraz z kuchnią azjatycką przywędrowała także do Europy. Mąka z tapioki może być zamiennikiem popularnej mąki ziemniaczanej, doskonale sprawdza się jako zagęstnik zup, sosów oraz baza do przygotowania budyniu czy słodkiego kremu. Tapioka nie zmienia smaku i zapachu potraw, dlatego w kuchni skrobia z manioku świetnie sprawdza się do wypieku ciast, gofrów. Można ją również dodawać do placków ziemniaczanych czy naleśników, szczególnie bezglutenowych, w których wiąże masę i nadaje sprężystość potrawom.

Mąka z Tapioki - zastosowanie w diecie:

Mąka z tapioki to ciekawa propozycja na półce zdrowej żywności, ewenement mąki z tapioki polega na wartościach odżywczych - mąka z tapioki nie ma tłuszczu i może być stosowana przy redukcji tkanki tłuszczowej. Mąka z tapioki jest hipoalergiczna i lekkostrawna, dlatego docenią ją osoby z wrażliwym układem pokarmowym, alergicy oraz osoby odchudzające się. Mąka z tapioki nie zawiera cholesterolu oraz naturalne nie zawiera glutenu, dlatego może być włączona do diety osób z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz celiakią. Można również znaleźć przepisy na dania wegańskie oraz wegetariańskie w których mąka z tapioki zastępuje np. jajka.

Mąka z tapioki i zastosowanie w kosmetyce:

Skrobia z manioku to świetny nośnik olejków eterycznych w kosmetykach DIY, można wykorzystać ją np. do produkcji pudru do kąpieli. Mąka z tapioki świetnie absorbuje nadmierną ilość potu raz sebum i jest wykorzystywana w produkcji naturalnych kosmetyków takich jak pudry, szampony suche czy antyperspiranty. W domowych zastosowaniach może łagodzić skutki podrażnień skóry.

Ciekawostka o mące z tapioki:

Maniok to trzeci pod względem popularności składnik codziennej diety na świecie. Wyprzedzają go jedynie ryż i pszenica.