Mąka z orzechów ziemnych
Mąka z prażonych orzechów arachidowych, nieodtłuszczona. Bogata w białko, witaminy i minerały.
Mąka z orzechów ziemnych (arachidowych) Coco Farm powstaje w wyniku zmielenia prażonych orzeszków ziemnych, które nie są odtłuszczane przed mieleniem. Ceniona jest przede wszystkim za słodki smak oraz wyraźną nutą orzechów ziemnych. Mąka arachidowa jest cięższa niż większość mąk dostępnych na rynku, dlatego najlepiej sprawdza się jako dodatek do innych mąk. Jako że nie jest odtłuszczona, zapewnia wysoką wilgotność wypiekom. Mąka z orzechów ziemnych naturalnie nie zawiera glutenu i może być wykorzystywana w ciekawych bezglutenowych przepisach na naleśniki, gofry, ciasta i ciasteczka. Doskonale nadaje się również jako dodatek do smoothie, koktajli, kremów, past i słodkich lub wytrawnych smarowideł do pieczywa. Ciekawym pomysłem jest również dodanie mąki arachidowej do sałatek dla wzmocnienia wartości odżywczych oraz walorów smakowych.
Mąka z orzechów ziemnych - zastosowanie w diecie:
Mąka arachidowa ma bardzo korzystne proporcje tłuszczu do węglowodanów, węglowodany stanowią 8 % dziennego zapotrzebowania w 100g. Mąka z orzechów ziemnych może być włączona do diety osób obniżających poziom spożywanych węglowodanów, będących na diecie low-carb czy diecie ketogenicznej (diecie ketogennej). Mąka z orzechów ziemnych, dzięki zawartości białka będzie doceniona przez sportowców i osoby aktywne fizyczne, sprawdzi się również w diecie bezglutenowej, diabetycznej, wegańskiej oraz wegetariańskiej.
Mąka z orzechów ziemnych - zastosowanie w kosmetyce:
Mączka z orzechów arachidowych wykorzystywana jest w naturalnych kosmetykach do ich zagęszczenia lub jako składnik mający właściwości peelingujące.
Ciekawostka o fistaszkach:
W 1903 roku amerykański wynalazca George Washington Carver rozpoczął badania nad różnymi możliwościami wykorzystania orzecha ziemnego. Finalnie opracował ponad 300 produktów z wykorzystaniem orzeszka m.in. napoje, kosmetyki, jak również te mniej oczywiste jak np. tusz drukarski. Swoją pracą przyczynił się do zmiany rolnictwa na południu kraju. Przestawienie się części produkcji rolnej na produkcję orzechów ziemnych pozwoliło rolnikom uniknąć bankructwa, gdyż przeważające w tamtym czasie plantacje bawełny były niszczone przez plagę szkodnika zwanego kwieciakiem. Aby upamiętnić tamte wydarzenia w stanie Alabama postawiono pomnik zarówno Carvera, jak i kwieciaka.