Napoje roślinne to coraz częstszy wybór gdy poszukujemy alternatywy dla mleka. Mleka roślinne sprawdzają się równie dobrze jak zwierzęce odpowiedniki i można używać ich nie tylko do śniadań takich jak owsianaka, czy płatki na mleku. Napoje roślinne świetnie sprawdzają się również w wypiekach np. brownie mocy oraz tradycyjnych naleśnikach. Obecnie mamy szeroki wybór napojów roślinnych, możesz przeczytać nasz poprzedni wpis na ten temat tutaj. Przedstawiamy przepis na mleko migdałowe, które z łatwością przygotujesz w domu. Dużą zaletą napojów roślinnych przygotowywanych w domu jest możliwość samodzielnego wybrania składników. Przygotowując napój migdałowy w domu wiesz, że jest on bez dodatku cukru czy innych zbędnych składników, które wpływają na ładną konsystencję mleka ale niekoniecznie mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Migdały nazywane są królem orzechów, ze względu na swoją popularność oraz wartości odżywcze, także warto włączyć je do codziennego jadłospisu.
Co będzie potrzebne do przygotowania mleka migdałowego?
Tak naprawdę do przygotowania napoju migdałowego wystarczą dwa składniki: opakowanie migdałów kalifornijskich Coco Farm 250g i litr wody. Najpierw zalej migdały zimną wodą i odstaw na noc aby zmiękczyć skórkę. Gdy orzechy są już namoczone przełóż je do blendera i zalej litrem zimnej wody. Zblenduj dokładnie migdały, napój powinien uzyskać biały kolor. Po dokładnym rozdrobnieniu orzechów weź drugie naczynie i przelej uzyskane mleko migdałowe przez gazę aby zebrać pozostałe większe kawałki. Mleko migdałowe przechowuj w lodówce do trzech dni.
Jeśli chcesz urozmaicić smak mleka możesz dodać do niego cynamon, włożyć laskę wanilii lub jeśli jesteś fanem słodkości, dodać trochę cukru kokosowego lub syropu kokosowego, a jeśli jesteś na diecie ketogeniznej lub diabetycznej spokojnie możesz skorzystać ze słodzika np. erytrytolu. Na bazie mleka migdałowego przygotujesz pyszne kakao lub aromatyczną gorącą czekoladę. Na lato polecamy kawę mrożoną z mlekiem migdałowym i laską wanilii.
Mleko migdałowe, wartości odżywcze migdałów
Warto włączyć do swojej diety migdały ze względu na to, że są bogate w tak zwaną witaminę młodości, czyli witamię E oraz miedź. Dodatkowo migdały, jak również mleko migdałowe dostarczy do naszego organizmu białko oraz wartościowy błonnik, a także witaminy z grupy B.
Pamiętajmy aby do diety włączać pełnowartościowe produkty spożywcze i zwracajmy uwagę aby były one w jak najmniejszym stopniu przetworze. Zdrowa i zbilansowana dieta pomoże zachować dobrą kondycję naszego organizmu. Sięgając po migdały Coco Farm wybierasz surowe, nieprażone orzechy bez dodatku soli czy cukru.
Czy przetestowałeś już nasz przepis na mleko migdałowe? Podziej się swoimi wrażeniami w komentarzu. Może przygotowałeś wspaniałe danie na bazie mleka migdałowego i chcesz podzielić się z nami swoim przepisem? Gorąco zachęcamy 😊
Może ciekawią cię inne rodzaje napojów roślinnych, które można przygotować w domu? Na naszym blogu mamy już kilka sprawdzonych przepisów.
Pingback: Mleka roślinne bez laktozy, bez cukru. Zamiast mleka napój roślinny.
Pingback: Jak zrobić mleko kokosowe właściwości, przepis. Zrób napój kokosowy.
Pingback: Jak zrobić mleko sezamowe? Napój, mleko roślinne bez laktozy przepis