Mleko kokosowe to popularny składnik kuchni azjatyckiej i zamiennik tradycyjnego mleka krowiego. Jakie są właściwości mleka kokosowego? Napój kokosowy ma delikatny smak i zapach kokosa, oraz nieco bardziej wodnistą konsystencję w porównaniu do dobrze znanego mleczka kokosowego. Mleko kokosowe możesz dodawać do owsianki, wypieków, ciast, naleśników, czy gofrów. Z mlekiem kokosowym możesz również przygotować poranne płatki z mlekiem, czy aromatyczne kakao lub gorącą czekoladę na chłodniejsze wieczory. Łatwo znajdziesz w sklepie gotowy napój kokosowy, ale równie łatwo przyrządzisz je w domu. Mamy na to dwa sprawdzone sposoby, sprawdź poniżej nasz przepis na mleko kokosowe.
Mleko z wiórków lub chipsów kokosowych
Do przygotowania tego mleka będziesz potrzebować jedno opakowanie chipsów kokosowych Coco Farm oraz litr wody. Wrzuć chipsy kokosowe (mogą być również wiórki kokosowe) do blendera i zalej wodą. Następnie, zblenduj chipsy a jak najdrobniejsze kawałki. Wyjmij mały garnek i przelej otrzymane mleko, podgrzej je. Gdy mleko kokosowe jest gotowe, przelej je do butelki lub dzbanka używając gazy aby zatrzymać większe kawałki chipsów kokosowych, które zostały po zblendowanu. Mleko przechowuj w lodówce, a zmielone chipsy możesz wykorzystać do upieczenia ciasta lub muffinek.
Mleko kokosowe przepis z ekologicznego miąższu kokosowego
Zdecydowanie prostszym i szybszym sposobem jest przygotowanie mleka kokosowego z ekologicznego miąższu kokosowego Coco Farm. Miąższ kokosowy to naszym zdaniem kuchenny niezbędnik, z którego przygotujesz składniki potrzebne nie tylko do dań orientalnych – przeczytaj o miąższu kokosowym tutaj. Aby przygotować mleko wystarczy w litrze ciepłej wody rozpuścić ok. 6 łyżek miąższu kokosowego. Możesz dowolnie modyfikować ilość dodanych łyżek miąższu w zależności od tego jaką intensywność mleka chcesz uzyskać. Im większa ilość miąższu kokosowego, tym bardziej kremowa konsystencja i intensywniejszy smak.
Mleko kokosowe, jakie ma właściwości? Napój przygotowany zgodnie z powyższymi przepisami jest odpowiedni dla osób na diecie ketogenicznej, diabetycznej, hashimto i wegańskiej. Kokos ma niski IG dzięki czemu nie zwiększa znacznie indeksu przygotowywanych z niego potraw. Miąższ koksowy zawiera kwasy MCT i kwas laurynowy pochodzące z oleju kokosowego. Gdy zwiększymy procentowy udział miąższu kokosowego w proporcjach z wodą mleko kokosowe zyska właściwości mleczka kokosowego i z łatwością zagęścisz nim curry lub przygotujesz kokosową polewę do ciasta np. keto brownie :).
Jeśli często używasz zamienników tradycyjnego mleka polecamy również sprawdzić inne nasze przepisy. Z łatwością przygotujesz mleko migdałowe, sezamowe czy mleko z nerkowca.
Masz swój inny sprawdzony przepis na mleko roślinne? Podziel się nim komentarzu. A, może przetestowałeś któryś z naszych przepisów? Chętnie poznamy twoją opinię .
Pingback: Mleka roślinne bez laktozy, bez cukru. Zamiast mleka napój roślinny.
Pingback: Złote mleko Ajurweda przepis z Ashwagandhą
Pingback: Jak zrobić mleko sezamowe? Napój, mleko roślinne bez laktozy przepis
Pingback: Lody domowe bez cukru. Przepis na lody wegańskie orzechowo kokosowe
Pingback: Keto lody kokosowe bez cukru. Jak zrobić domowe keto lody przepis.